Czy moje dziecko prawidłowo się rozwija?

Martwi mnie zachowanie mojego 14-miesięcznego synka. Jest on dzieckiem wesołym, często się śmieje, wykonuje proste polecenia: pa pa i cacy, jednak tylko wtedy gdy ma na to chęć. Nie reaguje na imię, powtarza kilka slow prostych słów po polsku, bo w domu mówi się w trzech językach. Czasami jak ogląda bajkę to mogę do niego mówić, ale nie reaguje. Rozumie, gdy mi mówię nie wolno i niu niu, tylko, że raczej się śmieje niż posłucha mnie. Dość późno zaczął siadać (8 miesięcy), raczkować (10), nie chodzi, a stać stoi tylko parę sekund i siada. Lubi 'grać' ze mną w piłeczką. Reaguje na ulubioną piosenkę gummy misia.

Proszę o poradę, bo już nie wiem, co myśleć o tym...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Rozwój dzieci nie zawsze przebiega w pełni harmonijnie. Proszę zwrócić uwagę czy dziecko podąża wzrokiem za przedmiotem i jest zainteresowany przedmiotami ze swojego otoczenia, głównie zabawkami zainteresowany. Fakt, iż Twój syn jeszcze nie mówi poza kilkoma sylabami nie jest niepokojący u dzieci w tym wieku rozwojowym. Pewna dysharmonia i opóźnienie w rozwoju motorycznym wymaga konsultacji lekarza pediatry a także neurologa.

Brak reakcji dziecka na własne imię oraz reagowanie na zakazy uśmiechem, może być związane z zaburzeniami słuchu a nie koniecznie zaburzeniami rozwojowymi dziecka. Niestety u dzieci jest to niezwykle ważny czas dla rozwoju i edukacji, dlatego namawiam na jak najszybsze skonsultowanie się z specjalistą.

Powodzenia i pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno jest cokolwiek powiedzieć bo za mało jest informacji. Jeśli się pani martwi to proponuję skorzystać z wizyty u specjalisty i wtedy rozwieją się wątpliwości.
Pozdrawiam AM