Badanie krzywej cukrowej i obciążenia glukozą

Krzywa obciążenia glukozą:1/naczczo 106 2/po 1 godz od wypicia 75g glikozy ...143mg i3/po 2 godz...72mg.dodam że wypilam 100ml wody przed 2 i przed 3 badaniem bo nikt nie powiedzial mi że nie wolno.mam 62 lata

Dzień dobry,

Wyniki testu wskazują na nieprawidłową glikemię na czczo. Prawidłowe stężenie glukozy we krwi na czczo wynosi 70-99 mg%.. Gdyby nie wypiła Pani wody, być może stężenie glukozy 1 h i 2 h po spożyciu roztworu byłoby nieco wyższe. Nie przypuszczam jednak, że na tyle wysokie, aby rozpoznać cukrzycę. Powinna Pani zmodyfikowac styl życia. W przypadku nadwagi, czy otyłości zredukować masę ciała, stosować regularnie umiarkowany wysiłek fizyczny i zadbać o prawidłową dietę, aby w przyszłości zapobiec rozwojowi cukrzycy. Można również po konsultacji z diabetologiem rozważyć zastosowanie metforminy. Na rynku jest obecnie preparat, który ma refundację w leczeniu stanu przedcukrzycowego.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz