Ból brzucha na dole po lewej stronie. Czy to możliwe, że za dużo siedzę i wstając za bardzo rozciągam narządy wewnętrzne?

Mam 21 lat, nie palę, nie piję. Wzrost 165 cm, waga 59 kg. Prowadzę siedzący tryb życia, co uważam za istotne, gdyż często ból pojawia się po wstaniu (zawsze myślałam, że siedząc przygniatam narządy wewnętrzne i wstając rozciągam je, co przyczynia się do bólu). Ból czuję w okolicy lewego jajnika, jednakże wszystko z nim jest w porządku, bóle występują niezależnie od cyklów menstruacyjnych. Nie wiem co to może być. Nie mam przy bólach zmienionego kału, zwiększonej ilości gazów. Nie mam żadnych innych objawów oprócz tego bólu po siedzeniu, jakbym wstając rozciągnęła za bardzo narządy wewnętrzne. Nie mam obcisłych ubrań, nie siedzę skurczona. O co chodzi? Czy moja teoria o rozciąganiu się narządów jest prawidłowa? Dodam, że mówiłam to lekarzowi, on tam pomacał i powiedział z uśmiechem "Tam są różne rzeczy".

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Rzeczywiście w okolicy lewego podbrzusza znajdują się różne narządy - dolegliwości bólowe w tej okolicy mogą być związane z jajnikiem, jajowodem, częścią zstępującą jelita grubego lub esicą, jelitem cienkim, powłokami skórnymi. Mimo to lekarz ten powinien zwrócić większą uwagę na Pani problem.

Proponowałbym osobiście w pierwszej kolejności zgłosić się do ginekologa w celu dokładnej oceny narządu rodnego i wykonania badania ultrasonograficznego głowicą dopochwową, co pozwoli ocenić dokładnie jajniki i ich okolice.

Bóle tego typu bardziej mogą być związane z rozciąganiem otrzewnej. Warto byłoby ewentualnie zgłosić do chirurga (potrzebne skierowanie od lekarza POZ), który oceniłby powłoki brzuszne (być może w badaniu USG).

Nie da się jednoznacznie ocenić przyczyny dolegliwości bez zbadania i wykonania kilku badań. Teoria o rozciąganiu narządów jest ciekawa i mimo że nieprawidłowa, oddaje w pewien sposób istotę problemu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.