Bóle po usunięciu nadżerki metodą chemiczną

Witam, wczoraj miałam wizytę u Pani ginekolog celem usunięcia małej nadżerki (metoda chemiczna). Lekarz powiedziała, że będzie bolec przez pół godziny, ale bóle się nasiliły i trwały co najmniej 5h (ledwo mogłam chodzić i aż się popłakałam z bólu). Słyszałam, że ta metoda prawie nic nie boli, a tu takie zaskoczenie. Ponoć po zastosowaniu leku powinno coś z pochwy wyciekać itp., a u mnie nic się nie dzieje, tylko od czasu do czasu pobolewa i czuję jakbym miała sucho. Czy to normalne?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Leczenie nadżerki metodą chemiczną jest obecnie uznawane za metodę najmniej skuteczną. Mimo niewielkiego kosztu w większości przypadków zabieg trzeba powtarzać.

Jeżeli chodzi o opisane dolegliwości to mogą one wystąpić. Objawy bólowe mogą mieć miejsce a ich natężenie jest różne u pacjentek.

W sytuacji kiedy ból będzie cały czas obecny należy zgłosić się do lekarza.
Należy również pamiętać, iż nie każda nadżerka wymaga leczenia a jeżeli leczenie jest konieczne to warto zdecydować się na bardziej skuteczne metody. Trzeba również pamiętać, iż jeżeli stwierdzono u Pani nadżerkę to należy co roku wykonywać badanie cytologiczne.

Pozdrawiam!