Cały czas myślę o jedzeniu

Jestem dziewczyną, mam 17 lat. 1,5 roku temu ważyłam 73 kg i zaczęłam się odchudzać. W ciągu 3 miesięcy schudłam do 56 kg. Cieszyłam się i dalej się głodziłam, jedząc nawet jabłko dziennie albo nic. Na początku wakacji zaczęłam normalnie jeść, bo rodzice zauważyli, że jem niewiele. Mimo że jadłam małe porcje i często, to moja waga rosła. Tak jest do dzisiaj, dlatego jeżeli zjem dużo, to na drugi dzień się głodzę. Czasami już wieczorem robie listę rzeczy, które zjem następnego dnia. Mam obsesję na punkcie jedzenia. O jedzeniu myślę prawie cały czas i nie mogę przestać. Próbowałam powoli przyzwyczajać się do większych porcji jedzenia, ale i tak tyję, nie wiem już, co mam robić. Nie chcę cały czas mieć w głowie poukładanych rzeczy, które mam zjeść. Dzisiaj ważę 58 kg i czuję się dobrze, ale trudno mi utrzymać tę wagę, dlatego bardzo proszę o poradę. Nie chcę iść do poradni albo jakiegoś lekarza.

Witam!

Trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytania, nie podajesz bowiem bardzo istotnej informacji: jaki masz wzrost - stąd niemożliwe jest wyliczenie należnej masy ciała.

Utrata masy ciała znacznie poniżej normy jest jednym z podstawowych objawów anoreksji, jeśli została spowodowana celowym ograniczaniem pokarmów. Kolejnym podstawowym objawem jest narzucanie sobie niskiej wagi ciała, ciągłe zaabsorbowanie tematem diety, konieczności kontrolowania masy ciała.

Konsekwencją anoreksji jest wiele ciężkich powikłań zdrowotnych: somatycznych i psychicznych, stąd konieczna jest konsultacja z psychiatrą oraz inetrnistą.

Podstawową formą leczenia jest psychoterapia, zaleca się co najmniej 16-20 sesji terapeutycznych prowadzonych przez terapeutę doświadczonego w zaburzeniach odżywiania. U pacjentów poniżej 18 roku życia zaleca się psychoterapię rodzinną.

W celu wyjaśnienia wątpliwości, postawienia diagnozy, ewntualnego wykonania badań konieczna jest wizyta w poradni. Zastanawiam się, co powoduje Twój opór przed taką wizytą. Udzielenie profesjonalnej, skutecznej pomocy za pośrednictwem porady on-line jest trudne, o ile w ogóle możliwe.

Pozdrawiam.