Co mam robić z tą bolesnością sutka?

Witam, Od kilku dni boli mnie prawa pierś (okolice sutka) i pod pachą (ból promieniujący do żeber). Ciężko nawet jest mi leżeć na prawym boku. W tamtym tygodniu byłam na USG piersi i węzłów chłonnych pachowych. Akurat w prawej piersi wyszło, że jest guzek mastopatyczny. Węzły chłonne wszystko ok. Lekarz kazał mi kontrolować ale nie martwić się. Jednak pierś i pacha nadal boli. Czy możliwe, że przyczyną bólu jest ten guzek? Czy da się do jakoś załagodzić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiemy Pani zaniepokojenie wywołane obecnością guzka. Prawdopodobnie to on może wywoływać wspomniany dyskomfort, gdyż jednym z objawów występowania zmian mastopatycznych są dolegliwości bólowe. Mogą one występować z różnym nasileniem, odczuwalne są podczas dotyku, napięcia i ucisku piersi, tak jak to występuje u Pani. Myślę, że nie powinna się Pani martwić występowaniem guzka, gdyż dysplazje sutka (mastopatie) są zmianami łagodnymi i niosą niskie ryzyko przekształcenia się w zmiany złośliwe. Póki co powinna Pani co jakiś czas wykonywać podstawowe badania kontrolne, które pokażą, czy zmiana się nie rozrasta.

W celu zapewnienia sobie większego komfortu życia na co dzień powinna Pani zadbać o prawidłowo dobrany biustonosz, który “unieruchomi” sutki i pozwoli na zmniejszenie dolegliwości bólowych. W tym celu może Pani zasięgnąć porady brafitterki, która odpowiednio pomoże dobrać biustonosz.

W momencie, gdy dolegliwości bólowe nie ustąpią i staną się bardzo uporczywe, powinna Pani się zwrócić do ginekologa, który podejmie odpowiednie leczenie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/guzek-w-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/dysplazja-sutka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.