Co mogę robić z tą dużą nadpotliwością?

Witam od dłuższego czasu mam poważny problem z dużą nadpotliwością występującą w obręmbie całej głowy,twarzy,barkach oraz klatce piersiowej.Precyzując od okolic mostka w górę,jednak problem ten nie dotyczy pach ani pleców.Dodam że nie mam nadwagi a od dłuższego czasu nawet minimalny wysiłek powoduje te dolegliwości,wszystko nasiliło się bardzo gdy w ubiegłym roku przeszedłem COV-19 a następnie zapalenie płuc dodatkowo 5 lat temu przebyłem gróżlicę,proszę o poradę i dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wspomniany objawy może mieć związek z przebytymi chorobami, które w dużej mierze dotknęły płuca. Chodzi tutaj w szczególności o zapalenie płuc, chorobę koronawirusa oraz gruźlicę.

Nadmierna potliwość występuje często jako objaw towarzyszący przy wcześniej wspomnianych schorzeniach. Może się okazać, że powstały jakieś powikłania, które sprawiają, że organizm szybciej się męczy, przez co potliwość się zwiększa.

Zalecamy, aby udał się Pan do pulmonologa i wykonał odpowiednie badania, w szczególności RTG płuc. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze inne choroby, które mogą powodować nadpotliwość, należą do nich między innymi: cukrzyca, choroby serca, czy nadczynność tarczycy. Problem może być też spowodowany nieodpowiednią dietą i stresem.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który może pomóc w rozwiązaniu problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.