Co może być przyczyną wyższej hemoglobiny?

Proszę o interpretację wyników krwi - kobieta lat 27: Hematokryt 45,9% (38-48) Hemoglobina 15,9% (12-15), krwinki czerwone 5,01 (3,9-5,5), białe 6,8 (4-10), pozostałe wyniki w normie. Lekarka rodzinna powiedziała, że podwyższona hmg wynika z przyjmowania dużych dawek żelaza. Trzy miesiące temu wynik hemoglobiny był w normie a żelazo niskie. Lekarka powiedziała, że w krwi uzupełnia się szybko, ale brakuje żelaza w magazynach. Wykluczyła czerwienice. Co może być przyczyną tej wyższej hemoglobiny?

Lek. Tomasz Budlewski

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że hemoglobina wynika z przyjmowanego żelaza. Proponuję kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego. Można powtórzyć badanie w przyszłym tygodniu.