Obniżone stężenie hemoglobiny

Przez przypadek (akcja sponsorowana przez burmistrza) zrobiłam sobie wyniki krwi i panie laborantki sugerowały mi udanie się do lekarza. Czuję się dobrze i nie mam obecnie czasu, więc proszę o interpretację. Oto wyniki odbiegające od normy: Hb 10.7, hematokryt 33, MCV 80, MCH 26. Poziomu żelaza w tym roku nie sprawdzałam, ale wolałabym nie brać preparatów z żelazem, gdyż parę lat temu miałam za wysoki poziom - 209, również przy niskiej Hb. Moja lekarka kazała powtórzyć mi wyniki za rok i jakoś tak nic z tym nie zrobiłam.
ponad rok temu

Witam!

Obniżone stężenie hemoglobiny we krwi nie musi być spowodowane niedoborem żelaza. Może towarzyszyć niektórym chorobom przewlekłym czy patologiom prowadzącym do nadmiernego rozpadu krwinek czerwonych. W Pani przypadku warto byłoby jednak skontrolować parametry gospodarki żelazem, gdyż obniżona średnia objętość krwinki czerwonej, jak również niska zawartość w niej hemoglobiny przemawiają za niedoborem tego pierwiastka.

Nie powinna Pani ignorować opisanych odchyleń, które stwierdzone zostały w morfologii. Radziłabym mimo wszystko wybrać się do lekarza rodzinnego/internisty.

Pozdrawiam.