Co może oznaczać tak grube endometrium tuż po miesiączce?

Dzień dobry. Ostatnia miesiaczka 01.05. W 10 dniu cyklu usg transwaginalne. Endometrium 12.9 mm. Cykle 30-32 dni. Jama macicy linijna. W prawym jajniku pęcherzyk graafa 19 mm. Lekarz wykonujacy usg jest zaniepokojony grubością endometrium, która nie współgra z dniem cyklu. Co może oznaczać tak grube endometrium tuż po miesiączce? Rok temu urodziłam dziecko siłami natury. Wizytę u ginekologa prowadzącego mam dopiero za 1,5 miesiąca, a chciałabym się czegoś dowiedzieć o moim przypadku. Dziękuję

Na podstawie samego opisu USG, grubości endometrium nie można określić jej przyczyn. Zazwyczaj związane jest to z jakimiś zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego warto byłoby ocenić stan hormonalny Pani organizmu, ale o tym już musi zadecydować Pani ginekolog prowadzący. W ostateczności wykonuje się abrazję jamy macicy i ocenia wyłyżeczkowaną śluzówkę macicy w badaniu histopatologicznym.