Co może powodować takie dolegliwości u 37-latki?

Dzień dobry, Po covidzie pojawił się u mnie problem arytmii/ dodatkowych skurczy komorowych jak i przyspieszonego pulsu. Podczas spoczynku tętno jest w granicach 60 uderzeń na min, jednak przy każdym ruchu, wstaniu, chodzeniu zwiększa się do 130-150. Tak jakby wszystko stymulowało do szybszego bicia. Skąd taka roznica? Kardiolog mówi, ze to na tle emocjonalnym. Możliwe? Mam 36 lat. Tarczyca zbadana. Potas 4,2. Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy niepokój związany z obecnym stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że wykonano wstępną diagnostykę, która mogła wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Należy podkreślić, że powikłania po infekcji Covid – 19 są dość zróżnicowane i u każdej osoby mogą występować w różnym nasileniu. Problemy krążeniowe, a zwłaszcza zaburzenia rytmu serca to częsta przypadłość po przebytym zakażeniu. Aby móc dokładnie wykluczyć inne przypadłości kardiologiczne, należałoby wykonać dodatkowo echo serca wraz z holterem EKG.

Istnieje jednak przypuszczenie, że przyspieszony puls i problemy z rytmem serca mogłyby wynikać z podłoża emocjonalnego pod wpływem czynników stresogennych. Mogą się nasilać objawy psychosomatyczne, jak bóle i ucisk w klatce piersiowej, duszności, czy problemy z właściwą pracą serca.

Zalecamy również konsultację z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą, który po dokładnym wywiadzie zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz sposobie leczenia, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-puls

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.