Co może znaczyć taki wynik badania radiologicznego?

Bóle w dolnej części kręgosłupa promieniujące głównie do prawej nogi. Wynik badania radiologicznego; "Sklerotyzacja dolno-przedniej części trzonu kręgu l4. Wyciągniecia krawędzi przenio-bocznej trzonu kręgu l4. Obniżenie przestrzeni m-kręgowej na wys. L4-L5. Wysokość trzonu zachowana. Proszę o diagnozę

Sklerotyzacja świadczy o zwyrodnieniu kręgów. Brakuje bardzo istotnej informacji o ewentualnym ucisku czy modelowaniu worka oponowego. Warto zdać sobie sprawę, że postępujące zmiany zwyrodnieniowe wynikają najczęściej z wad posturalnych i ich leczenie powinno opierać się przede wszystkim na zmianie (poprawie) wzorców ruchowych, odciążeniu struktur grzbietu i wzmocnienie mięśni stabilizujących korpus. W większości przypadków skuteczne leczenie można otrzymać w gabinecie fizjoterapii. Wymaga to jednak czasu, cierpliwości i własnego zaangażowania.

Witam,

diagnozę może podać lekarz w czasie wizyty stacjonarnej w której wykona badanie podmiotowe i przedmiotowe zapoznając się z objawami klinicznymi pacjenta porównaniu z dostarczonym wynikiem badania RTG.

Za chęcam do wizyty u lekarza prowadzącego który wydał zlecenie na badanie RTG.

Pozdrawiam