Co oznacza ognisko hipodensyjne?

Czym jest ognisko hipodensyjne w głowie i czy niedrożna tętnica w mózgu to cos poważnego? Da się to leczyć?

Pytanie zadane 12-08-2010r. o 22:46
 Redakcja abcZdrowie porady udziela Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Porada eksperta

Ognisko hipodensyjne w mózgu wskazuje na wystąpienie udaru niedokrwiennego mózgu czyli stanu, który w pierwszych dobach wymaga pobytu na oddziale neurologicznym. Udar taki może powstać np. w przypadku niedrożności tętnicy mózgu. W takiej sytuacji wiele zależy od rozległości i lokalizacji ogniska niedokrwiennego w mózgu, co koreluje z objawami i ciężkością stanu pacjenta.

Nie napisała Pani nic o objawach występujących u pacjenta, więc trudno mi się dokładnie ustounkować, poza tym istotne jest, czy pacjent ma jakieś choroby współistniejące, które wymagają dodatkowego leczenia. W przypadku udaru mózgu konieczne jest monitorowanie czynności życiowych i reagowanie w zależności od ich zmian (w zależności od stanu chorego stała lub okresowa kontrola ciśnienia tętniczego, czynności serca, poziomu cukru elektrolitów, bilansu płynów), odpowiednie nawodnienie chorego, podawanie leków rozrzedzających krew oraz innych w zależności od występujących u pacjenta dodatkowych objawów. W wybranych przypadkach stosuje się tzw. leczenie trombolityczne udrożniające naczynia, które są zatkane. Jednak jest to leczenie bardzo agresywne i może powodować pogorszenie stanu pacjenta. Dlatego też ma wiele przeciwwskazań. Poza tym, można jest stosować jedynie do 3 godzin od wystąpienia objawów udaru niedokrwiennego mózgu. Wielu pacjentów nie kwalifikuje się do takiego leczenia, bo mogłoby to skutkować pogorszeniem ich stanu.

W postępowaniu po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu ogromną rolę odgrywa rehabilitacja ruchowa, a jeśli występują zaburzenia mowy - rehabilitacja logopedyczna.
 

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (2)

Wyloguj
~poziomkaaa
~poziomkaaa

mialam przez uzdrowicielke leczenie hormonakne popszez ucisk galki ocznej po ktorych po kilku miesiacach po zamknieciu powiek oczu widzialam kolory zolty zielony rozowy teraz po 5 latach widze zolte biale progllem jest wtym ze polaczyla mi nerwy oczu z mozgiem icialem narzadami wewnetrzymi co kreci mi wglowe kluje uciska wierci czobek glowy iboli czuje to od 5 lat lekarze mi nie wierza to co mowie robione mam robione badania tr eeg nie jest to zwiazane zrzadna choroba psychiczna cierpie i niewiem kto moze pomuz prosze o pomoc

Odpowiedz
~lista przebojów
~lista przebojów

@~poziomkaaa: Znam to, moja mama też cierpi na bóle skóry głowy. Robię okłady z ziół szwedzkich: lekko nawilżona czysta lniana szmatka, na to folia i jakiś stary beret, żeby nie spadło z głowy. Po paru godzinach zdejmuję. Pomaga na jakiś czas - na parę dni, dwa tygodnie i co jakiś czas powtarzam. Nie wyleczy, ale daje wyraźna ulgę. Chyba na to nie ma innego sposobu

Odpowiedz

Porady ekspertów

Ból głowy po udarze móżdżku

Tata przebył udar móżdżku - 01 styczeń 2013. Jest już po 6-tygodniowym leczeniu rehabilitacyjnym,...

lek. Małgorzata Horbaczewska Porady udziela lek. Małgorzata Horbaczewska rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Strach przed chodzeniem u osoby po udarze

Moja mama trzy lata temu miała udar mózgu, ma niedowład lewej strony ręki i nogi. Do...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Jak leczyć zator pnia mózgu?

Moja sostra ma lat 34, została przewieziona do śpitala dnia 08.07.2010. Lekarze rozpoznali...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czy rezonans magnetyczny wykryje niedokrwienny udar mózgu?

  Czy na wyniku badania MR, wykonanym 1,5 miesiąca po podejrzeniu udaru mózgu (niedokrwiennego),...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czy po przebytym udarze mózgu można nadal być aktywnym fizycznie?

Witam, miesiąc temu przeszedłem niedokrwienny udar mózgu, który objawił się problemami z mową....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Udar mózgu a dziecko

Witam mam pilne pytanie moja mama ma 40 lat i jest rok czasu już po udarze mózgu ma partnera...

lek. Maja Sidor Porady udziela lek. Maja Sidor specjalista chorób wewnętrznych.
Jakie są rokowania po zawale mózgu?

Babcia 3 tygodnie temu miała rozległy zawał mózgu. To był już trzeci, pierwszy 11 lat temu...

lek. Maja Sidor Porady udziela lek. Maja Sidor specjalista chorób wewnętrznych.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij