Co oznacza podwpustowa i dno żołądka bz; cechy przepukliny rozworu przełykowego?

Witam. Proszę o interpretację wyniku gastroskopii: Przełyk prawidłowy; linia Z uniesiona, wpust szeroki i luźny; żołądek podatny na insuflację, w żołądku treść sekrecyjna; błona śluzowa miernie zaczerwieniona, bez zmian na powoerzchni; odźwiernik ogładkiek tarczy , drożny, sprawny; opuszka i cz. Zaopuszkowa XIIcy bez zmian śluzówkowych; w inwersji: ok. Podwpustowa i dno żołądka bz; cechy przepukliny rozworu przełykowego. Czy taki wynik jest dibry czy konieczne jest jakieś leczenie u specjalisty ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Wojciech Zygmunt

Zdiagnozowana jest przepuklina rozworu przełykowego. Początkowo w jej leczeniu stosuje się leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (np. IPP, Controloc, Polprazol), by złagodzić objawy refluksowe, jeżeli występują. Jeżeli nie przynoszą one efektu, można kontynuować leczenie pod okiem specjalisty lub zwiększyć dawkę leku do maksymalnej możliwej, a następnie w razie braku efektu udać się na konsultację chirurgiczną w celu kwalifikacji do operacyjnego leczenia przepukliny rozworu przełykowego. Pozdrawiam i życzę zdrowia.