Co oznacza taki ból głowy w skroniach?

Witam serdecznie. Mój problem polega na tym że przez 3 dni bolała mnie głowa w skroniach. Po tych 3 dnia przeszło ale mam uczucie jak by coś ściskało mi głowę w środku. Boję się że to coś poważnego. Dodam że jestem za granicą i przeszłam trochę stresujące sytuację. Proszę o radę czy to coś groźnego czy mogę udać się do lekarza po powrocie za granicy i czy to możliwe że to przez stres i przejdzie samo.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Ból głowy to bardzo częsta przypadłość, której doświadczają osoby dorosłe. Dolegliwość ta obejmuje zarówno cały obszar głowy, jak i pewną jej część.

Z Pani opisu istnieje przypuszczenie, że cierpi Pani na napięciowe bóle głowy. Mogą być one obustronne, rzadziej jednostronne, o charakterze uciskowym, niekiedy tępym. Przyczyną tego rodzaju bólu jest wzmożone napięcie mięśni, zwłaszcza karku i szyi.

Bóle napięciowe głowy wynikają zazwyczaj z długotrwałego stresu, niewystarczającej ilości snu, nieprawidłowej postawy, a także stanów lękowych. Czynniki te wpływają na zwiększone napięcie mięśni.

Podczas napięciowego bólu głowy mogą towarzyszyć takie objawy jak: światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki.

Bóle napięciowe (oprócz dyskomfortu) nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Jednakże proponujemy skonsultować się w miarę możliwości z lekarzem rodzinnym w celu wykluczenia innych przyczyn Pani dolegliwości. Lekarz zadecyduje o diagnostyce oraz ewentualnej farmakoterapii.

Pomocne tu będą badania obrazowe: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

W celu złagodzenia bólu napięciowego przydatne mogą być takie sposoby jak: ograniczenie stresu, stosowanie technik relaksacyjnych, zadbanie o komfort psychiczny, wysypianie się, a także umiarkowane uprawianie sportu, aby złagodzić napięcie mięśniowe.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

https://parenting.pl/z-bolem-glowy-do-neurologa-niekoniecznie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.