Co oznacza taki wynik RTG klatki piersiowej u 32-latka?

Witam chciałem się dowiedzieć interpretacjii wyników RTG klatki w projekcji i PA i bocznej " Dyskretnie zwiększona pochłanianie promieniowania przy dolnym biegunie wnęki płuca prawego _ w pierwszej kolejności sumacja cień. Poza tym pole płucne bez zagęszczanie ogniskowej. Wnęki płucne naczyniowe. Kąty przeponowe żebrowe nieznacznie spłycone _przez zrosty lub ślad płynu. Obrysy kopuł przepony gładkie. Sylwetka serca nie poszerzona w wymiarze poprzecznym. Wyostrzenia krawędzi uwidocznionych trzonów kręgów. Na granicy badania w rzucie głowy kości ramiennej po stronie lewej owalne zacienienia wielkości do ok 5 mm - w pierwszej kolejnośći wyspy kostne. " Dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonał Pan kontrolne badanie klatki piersiowej. To niezbędne postępowanie diagnostyczne, aby w porę wychwycić wszelkie zmiany w obrębie badanego obszaru. Można również ocenić stan funkcjonowania poszczególnych narządów, w tym płuc.

Nie wspomniał Pan, czy w ostatnim czasie przeszedł infekcję dolnych dróg oddechowych lub czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.

Biorąc pod uwagę Pana wynik badania rtg klatki piersiowej, można by stwierdzić, że mogły wystąpić nieznaczne zrosty lub pozostałości płynu. Jednakże mogłoby to świadczyć o przebytym zapaleniu płuc o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.

Natomiast uchwycenie niewielkiego cienia w okolicach ogona kości ramieniowej mogłoby wskazywać na pewne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pana aktualny stan zdrowia. Dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem internistą, który po analizie wszystkich wyników badań zdecyduje o dalszej ewentualnej diagnostyce.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plytkie-zrosty-w-wyniku-badania-rtg-klatki-piersiowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.