Co oznacza ten opis TK głowy u 82-latki?

Witam, w badaniu TK głowy kobiety w wieku 82 lat jest informacja "podejrzenie leukoarajozy" Czy to oznacza, że babcia przeszła udar?
KOBIETA, 29 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

leukoarajoza, znana również jako zmiany naczyniowo-mózgowe, powoduje powstawanie białej substancji mózgu, której przyczyna nie jest do końca znana. Ta choroba jest często związana z wiekiem i jest obserwowana u starszych osób. Jej objawy mogą obejmować zaburzenia pamięci, zmniejszoną sprawność poznawczą, czy trudności w poruszaniu się.

Leukoarajoza nie jest równoznaczna z udarem. Chociaż niektóre objawy mogą się pokrywać, leukoarajoza jest raczej stanem chorobowym, który może być wynikiem przewlekłych zmian w mózgu. Udary są natomiast nagłymi incydentami wynikającymi z zaburzeń przepływu krwi do mózgu.

Aby uzyskać dokładne informacje, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadził badanie TK głowy i będzie w stanie dostarczyć dokładne wyjaśnienia i diagnozę.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w odpowiedzi, do której odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/na-czym-polega-leukoarajoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.