Co oznacza zapis: w szyjce widoczne ON?

Co oznacza zapis: w szyjce widoczne ON ? Proszę o odpowiedz.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Są to torbiele Nabotha (łac. ovula Nabothi, ON) – torbiele retencyjne średnicy 1–1,7 mm w błonie śluzowej macicy, utworzone wskutek zamknięcia ujścia gruczołów produkujących śluz przez nabłonek płaski napełzający na gojącą się nadżerkę (ektopię gruczołową) szyjki macicy.