Co robić po poparzeniu skóry olejkiem eterycznym?

Dzień dobry, podejrzewam, że poparzyłam sobie skórę olejkiem eterycznym. Skropiłam maseczkę i ubranie nierozcieńczonym olejkiem cynamonowym w upalny dzień, poczułam pieczenie w miejscach, gdzie olejek dotknął skóry. Przez kolejne dni te miejsca swędziały mnie, potem spuchły i zaczerwieniły się. W międzyczasie wchodziłam do jeziora, być może to pogorszyło te objawy. Początkowo sądziłam, że to jakieś zakażenie bakteryjne od wody w jeziorze, więc stosowałam Octenisept i Tribiotic. Minęło pięć dni, skóra wygląda bardzo źle, jest opuchnięta i zaczerwieniona. Proszę o poradę, co zastosować. Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niepożądane działanie skondensowanych olejków eterycznych, takich jak olejek cynamonowy, może przypominać oparzenie chemiczne. Różne aktywne związki chemiczne wywołują zmiany na skórze i błonach śluzowych, przypominające oparzenia spowodowane przez ciepło. Stopień oparzenia zależy nie tylko od środka chemicznego i jego właściwości czy stężenia, ale również od czasu kontaktu z naskórkiem. W Pani przypadku kontakt naniesionego na ubranie olejku z ciałem trwał zapewne kilka godzin. Ponadto w upalny dzień rozszerzają się naczynia krwionośne w skórze, a ona sama staje się podatna na podrażnienia. To mogłoby tłumaczyć tak silną reakcję Pani organizmu na działanie olejku.

Pierwszą zasadą pomocy w oparzeniach chemicznych jest jak najszybsze usunięcie drażniącej substancji. Pierwsza pomoc polega więc na zmywaniu oparzonej powierzchni bieżącą wodą przez kilka, a nawet kilkanaście minut. Niestety - w Pani przypadku czas na wdrażanie wszelkich zasad zminimalizowania skutków oparzenia już minął. Najrozsądniejszym działaniem w tej chwili będzie ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych, zastosowanie antybakteryjnego żelu na rany oraz jak najszybsze udanie się do dermatologa i poddanie leczeniu.

W poniższych materiałach może Pani znaleźć więcej interesujących informacji:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zastosowac-na-poparzona-skore-na-twarzy,

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-chemiczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.