Co robić z tymi nieprawidłowościami w TK zatok?

Dzień dobry! Od kilku miesięcy mam problemy z zatokami. Zaczęło się od pobolewania głowy, później zatok, ogólnego osłabienia itp. Brałam antybiotyki, po których częściowo mi przeszło, ale tylko częściowo. Utrzymuje się ucisk w głowie, skroniach, czasami spływa wydzielina, długo utrzymywał się ból w okolicach zatok. W grudniu robiła USG zatok, wyszedł lekki stan zapalny, leczyłam się dalej. W styczniu zrobiłam TK. Nieprawidłowości, które wyszły, to prawowypukłe skrzywienie przegrody, przerost lewych małżowin, wpuklanie się korzeni zębów do zatok szczękowych. Zatoki prawidłowo powietrzne. W opisie TK była też informacja, że nie stwierdzono stanu przewlekłego zapalenia zatok. Czy to możliwe, że w TK nie widać stanu zapalnego, ale on jest? Laryngolog proponuje kriochirurgię małżowin – czy ten zabieg miałby tutaj sens? Kobieta, 31 lat, Kraków

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pani tak uciążliwe dolegliwości związane z zatokami. Występujący ból i ucisk w okolicach zatok, głowy, czy całej twarzoczaszki mogą znacząco obniżać, jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Prawidłowo, że wykonała Pani badanie tomografii zatok, które jest bardzo precyzyjną diagnostyką w kierunku wielu schorzeń w obrębie badanej przestrzeni.

Na podstawie wyniku badania obrazowego nie powinno stwierdzić się większych zmian w postaci zgrubień, polipów, czy torbieli, które wynikałyby ze stanu zapalnego oraz powodowały takie uciążliwe objawy. Zaobserwowano natomiast przerost lewych małżowin nosowych oraz skrzywienie przegrody nosowej. Takie przypadłości mogłyby nasilać wspomniane przez Panią dolegliwości bólowe.

Zalecamy Pani ponowną konsultację z lekarzem laryngologiem. Jeżeli dotychczasowe leczenie objawowe nie przyniosłoby oczekiwanych rezultatów, warto by było przemyśleć właśnie kriochirurgię małżowin. Ten szybki zabieg na pewno przyniósłby pozytywny efekt, a dotychczasowe objawy mogłyby się zmniejszyć.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/krzywa-przegroda-nosa-charakterystyka-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/korekcja-malzowin-nosowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.