Co takiego znaczą moje problemy z oddychaniem?

Dzień Dobry Od miesiąca ciężko mi się oddycha, mam trudności w łapaniu oddechu, czasami rano pojawia się mokry kaszel. Zrobiłem RTG płuc na którym wyszło: wzmożony rysunek okołooskrzelowy i śródmiąższowym o charakterze pozapalnym i przewlekłym, miąższ płucny rozdęty obwodowo. Robiłem także testy na przeciwciała przeciwko COVID-19 na którym wyszła liczba około 200, ale ostatnia choroba była w listopadzie. Co może mi dolegać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Aby odnaleźć przyczynę dolegliwości, należałoby rozszerzyć diagnostykę o pewne badania, aby uzyskać całościowy obraz funkcjonowania układu oddechowego.

Na podstawie występujących objawów, a także wyników badań, można by stwierdzić, że przeszedł Pan w ostatnim czasie pewną infekcję, prawdopodobnie na tle wirusowym z częściowym nadważeniem bakteryjnym. Istnieje przypuszczenie, że stan zapalny, który wystąpił w listopadzie mógł być infekcją Covid – 19. Świadczyć o tym może obraz płuc na zdjęciu obrazowym oraz poziom przeciwciał, które Pan wykonał. Dodatkowo nasilające się dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak duszności, kaszel oraz problemy z pełnym oddychaniem również wskazują na taką ewentualność. Możliwe, że objawy te z czasem ustąpią i potrzebny jest czas na całkowite ich ustąpienie.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pana stan zdrowia. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu, aby poprawić Pana komfort życia. Na pewno przydatne może okazać się badanie tomografii komputerowej płuc, które jest dokładniejsze niż zwykłe rtg. Diagnostyka ta pozwoli wskazać wszelkie nieprawidłowości w obrębie klatki piersiowej.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/siedem-nietypowych-dolegliwosci-moga-wskazywac-ze-przeszlismy-covid-19

https://portal.abczdrowie.pl/badania-radiologiczne-klatki-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-oddychaniem-przyczyny-objawy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.