Co z tym okresem?

Czy przy nieregularnym okresie mogę zajść w ciążę? Bardzo bym chciała mieć takiego maluszka, ale nie wiem czy to będzie możliwe?
Jakiś rok temu byłam chora, przeziębienie i kaszel, od tamtej pory nie miałam okresu aż do tej pory. Trochę mi kamień z serca spadł.

Mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ gdy byłam na weekendzie z partnerem w Warszawie załatwiałam się w różnych toaletach i załapałam coś. Bolące krosty, pęcherze na wargach sromowych. Odbyt bolący. To po prostu była masakra, płakałam z bólu. Byłam u lekarza i przepisał mi maść i tabletki. Już trochę lepiej się czuje, ale czy może się to odbić na mojej płodności? I co to takiego mogło być, bo lekarz nic mi konkretnego nie powiedział. Mam 20 lat.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Tak rzadkie miesiączki to objaw niepokojący. Świadczy o jakiegoś rodzaju zaburzeniach hormonalnych. Proszę koniecznie udać się do swojego lekarza ginekologa, który skieruje Panią na badania hormonalne. Nie sądzę jednak, by zaburzenia te miały cokolwiek wspólnego z przebytą infekcją dróg oddechowych.

Płodność u kobiet, które nie miesiączkują regularnie, jest zwykle mniejsza niż u tych, które mają regularne cykle. W Pani przypadku cykl jest zaburzony w dużym stopniu. Nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza! W przeciwnym razie może Pani mieć znaczne problemy z płodnością.

Najprawdopodobniej cierpiała Pani na infekcję bakteryjną zewnętrznych narządów płciowych. Jeśli w takiej sytuacji drobnoustroje skolonizują również narządy wewnętrzne (szyjka macicy, błona śluzowa macicy, jajowody, jajniki), i stan ten nie jest leczony, lecz przechodzi w postać przewlekłą, to mogą doprowadzić do niepłodności. Pani raczej to jednak nie grozi, ponieważ szybko wdrożyła i poddała się Pani leczeniu. Proszę się nie przejmować.

Pozdrawiam serdecznie!