Czułość i dokładność testów kału na krew utajoną

Witam. Mam pytanie dot. testu na krew utajoną w kale. Jak to z tym testem w końcu jest- jaka jest jego czułość (mam na myśli te nowej generacji - metodą immunochromatograficzną)?? Jeden lekarz u którego byłem twierdził, że nie cechuje się one zbytnią czułością - że wykrywają tylko masywniejsze krwawienia w jelitach i to te trwające przez jakiś dłuższy czas. Natomiast inny lekarz mówił, że są naprawdę bardzo dokładne i wykrywają już niewielką ilość krwi utajonej. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, czułość i swoistość metod immunohistochemicznych oceniana jest odpowiednio na 94,1% i 87,5% i może wykryć już bardzo małe ilości krwi. Natomiast na dokładność wyniku nie wpływają czynniki dietetyczne, substancje chemiczne, leki ani stan pacjenta. Pozdrawiam