Czy grzybica pochwy ma wpływ na ciążę?

Witam,jestem w 35tc i od początku ciąży mam infekcje grzybicze,najpierw pochwy,a od mc walczę z grzybicą ukł.pokarmowego.Czy jeśli nie wyleczę do rozwiązania,to czy to bedzie miało jakiś wpływ na dziecko??Dziękuję

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam, grzybica – niezależnie od tego, czy dotyczy pochwy, czy jest to grzybica ogólnoustrojowa – jest ciężka w leczeniu, które bywa niejednokrotnie żmudne i długotrwałe. Grzybica ma skłonność do nawrotów i żeby pozbyć się jej na dobre trzeba działać wielotorowo. Przede wszystkim, jeśli leki zawodzą, należy wykonać wymaz mykologiczny z pochwy, by określić rodzaj grzybów atakujących organizm. Ma to na celu odnalezienie leku, na który będą wrażliwe patogeny. Drugą kwestią jest dbanie o higienę – grzyby namnażają się w środowisku ciepłym i wilgotnym, więc częsta zmiana bielizny, dokładne osuszanie okolic intymnych po kąpieli oraz zadbanie, by partner seksualny również tego pilnował – to kwestie prymarne. W przypadku grzybicy układu pokarmowego należy także dopilnować, by dieta była niesprzyjająca dla grzybów – warto odstawić słodycze i zadbać o mikroflorę jelitową, np. przez przyjmowanie probiotyków i picie kefiru, maślanki, spożywanie jogurtu naturalnego. Probiotyki wzbogacające mikroflorę pochwy o pałeczki kwasu mlekowego można z kolei kupić w postaci żelu lub globulek – kwaśne pH pochwy przeciwdziała namnażaniu się bakterii i grzybów. Więcej o leczeniu nawracającej grzybicy pochwy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy. Burza hormonalna oraz spadek odporności w ciąży niestety sprawiają, że wiele kobiet boryka się z infekcjami grzybiczymi. Nie grożą przedwczesnym porodem, ale powinny być wyleczone przed porodem – niestety istnieje ryzko, że przejście dziecka przez kanał rodny będzie skutkowało zakażeniem. Trudno przewidzieć skutki – moż to być zapalenie skórno-śluzowe czy grzybica pokarmowa. Najpowszechniejsza postać grzybicy u niemowlęcia to pleśniawki i grzybicze zakażenie śluzówki w okolicach odbytnicy. O grzybicy w ciąży może Pani przeczytać pod tym adresem: https://parenting.pl/grzybica-w-ciazy. Dodatkowo, nieleczona grzybica intymna otwiera drogę infekcjom bakteryjnym, które stanowią poważne zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.