Czy infekcje pochwy powodują bezpłodność?

Witam. Mam 19 lat. Kiedyś miałam już takie dolegliwości jak swędzenie, pieczenie pochwy, ale bardzo szybko minęły, w związku z tym nie byłam u ginekologa. Teraz (około pół roku później) pojawiło się swędzenie i pieczenie, a także upławy. Wizytę u ginekologa mam za dwa dni, ale nurtuje mnie pytanie, czy jeśli to infekcja, to czy może ona powodować bezpłodność?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Opisywane objawy są zapewne infekcją pochwy, której się Pani obawia i wymagane będzie leczenie antydrobnoustrojowe.
Nie powikłane zakażenia pochwy nie powodują bezpłodności. Jeśli zaszłaby Pani w czasie infekcji w ciążę owszem zwiększałaby ona ryzyko poronienia

Nie leczona infekcja pochwy, przebiegająca zwłaszcza w okresie krwawienia miesięcznego, zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia przydatków lub błony śluzowej macicy. Stany zapalne w obrębie jajowodów lub macicy mogą pozostawiać po sobie następstwa w postaci zrostów, które utrudniają wędrówkę komórki jajowej i utrudniają zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka, a co za tym idzie - mogą stworzyć problem z zajściem w ciążę.

W Pani przypadku nie ma o tym mowy, jednakże powinna Pani w każdym przypadku podejrzanych objawów zgłaszać się z tym problemem do lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.