Czy krwiak w macicy zagraża ciąży?

Jestem w 8 tyg. ciąży. Lekarz zrobił mi USG i znalazł krwiaka. Przyjmuję magnez i tabletki Luteinę 50 mg. Wizytę mam za 2 tyg. Robiłam wszystkie badania i wyszły dobrze. Czy ten krwiak to coś poważnego i dlaczego mógł powstać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwiak pozakosmówkowy, który został u Pani wykryty w USG, powstaje w wyniku pęknięcia naczynia i gromadzenia się krwi pomiędzy ścianą macicy a kosmówką - błoną płodową, która uczestniczy w wytwarzaniu łożyska. Jest to najczęstsza nieprawidłowość towarzysząca żywemu zarodkowi w badaniu USG - występuje u 25% kobiet w pierwszej połowie ciąży.

Jeśli nie jest duży i nie towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych, nie musi się Pani obawiać. W tym przypadku krwiak często samoistnie się wchłania w dalszym etapie ciąży. Jeśli natomiast ma duże rozmiary, może grozić poronieniem (ale aboslutnie nie jest to regułą!). W kolejnych badaniach USG lekarz będzie mógł oceniać, co się z nim dzieje i czy zagraża dziecku. Z pewnością nie ma powodów do paniki!

Pozdrawiam serdecznie!