Czy mam hiperglikemię?

Dzień dobry! Czy jeżeli jednorazowo robiłam badanie glukozy i mam jednostkę '110'. To czy oznacza to że mam " hiperglikemię"? Czy może się tak zdarzyć że komuś nic nie jest tylko czasami mu wychodzą zawyżone wyniki glukozy? Czy tego typu wynik może powodować problemy neurologiczne?
KOBIETA, 39 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyjmuje się, że norma dla poziomu glukozy na czczo (czyli po kilkunastogodzinnej przerwie od jedzenia) wynosi zazwyczaj poniżej 100 mg/dL. Wynik jednorazowego badania glukozy na poziomie 110 mg/dL niekoniecznie jednak oznacza, że ma Pani hiperglikemię.

Jedno badanie może nie być wystarczające do dokładnej oceny stanu glikemii. Poziom glukozy może się zmieniać w ciągu dnia, w zależności od wielu czynników, takich jak dieta, aktywność fizyczna, stres i wiele innych. W celu potwierdzenia diagnozy hiperglikemii lub innych problemów lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak test obciążenia glukozą lub pomiar poziomu hemoglobiny A1c, który dostarcza informacji o średnich poziomach glukozy w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy.

Taki wynik nie powinien także być przyczyną problemów neurologicznych.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/hiperglikemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.