Czy miesiączka może się opóźniać w tej sytuacji?

Dzień dobry. Miesiączki powinnam dostać 11.04. W dniu 12.04 przyleciałam do Turcji. Okres spóźnia mi się jeden dzień. Piersi bola mnie już od tygodnia. Czy to normalne, że okres mi się spóźni ? I czy mogę dostać go dopiero po powrocie do Polski 20.04?
KOBIETA, 19 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zmiany klimatu faktycznie mogą powodować zaburzenia miesiączkowania. Jako że opóźnienie miesiączki trwa dopiero jeden dzień, to na ten moment trzeba spokojnie chwilę jeszcze zaczekać. Tym bardziej że ma Pani objawy nadchodzącej miesiączki w postaci bólu piersi. Nie pisze Pani, czy pojawiają się jeszcze jakieś objawy w postaci bólu podbrzusza, plamienia czy rozdrażnienia. Możliwe też, że stres związany z wyjazdem albo infekcje, które Pani ostatnio przeszła mają wpływ na obecną sytuację. Wydaje się, że miesiączka powinna pojawić się w ciągu kilku dni. Jeżeli nie wystąpi, to trzeba pomyśleć o wykonaniu testu ciążowego, aby wykluczyć tę ewentualność.

Nie można też pominąć zaburzeń hormonalnych, które często są przyczyną wyżej wymienionych czynników. Mogą one prowadzić do rozregulowania cyklu miesiączkowego, co potem prowadzi niejednokrotnie do braku miesiączki w terminie. Z tego też względu zachęcamy do obserwacji organizmu i ewentualnie kontaktu z lekarzem ginekologiem, jeśli miesiączka się nie pojawi. Lekarz zbada Panią ginekologicznie, wykona USG oraz jeśli uzna za konieczne, zleci badania hormonalne. W swoim zakresie można wykonać poziom b-HCG. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.