Czy mogłam zajść w ciążę podczas przyjmowania Naraya Plus?

Stosuję od ponad 2 lat antykoncepcję Naraya Plus. Nigdy nie pominęłam, brałam ją regularnie. Codziennie biorę ją o godzinie 20. W zeszłym tygodniu raz wzięłam o 23, następnie 21. W weekend powróciłam do 20. Współżyłam w tamtym tygodniu. W weekend pojawiło się delikatne krwawienie, brązowe i trwa już 4-5 dni. W niedzielę wzielam ostatnią różowa tabletkę i teraz biorę białe (placebo). Niepokoi mnie to plamienie brązowe gdyż nastąpiło przed odstawieniem. Ostatnio nie miałam takiej sytuacji. Czy to może być ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w treści pytania pisze Pani, że zmieniła godzinę przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Faktycznie mogło to wywołać wahanie hormonalne, ale nie powinno zmniejszyć skuteczności stosowanego preparatu. Producenci w ulotkach informacyjnych piszą o spadku skuteczności antykoncepcji w przypadku biegunki czy wymiotów, które mają miejsce w ciągu 4 godzin od przyjęcia tabletki. Jeśli natomiast chodzi o pominięcie, to mówi się o 12 godzinach i jest to dodatkowo zależne od dnia cyklu. Ponadto leki mają istotny wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. U Pani nastąpiła tylko zmiana godziny przyjęcia preparatu. Dlatego też warto w tej sytuacji zachować spokój. Należy zaczekać do krwawienia z odstawienia. Jeśli pojawi się w terminie, to ciążę można spokojnie wykluczyć. Jeśli nie, to wówczas trzeba wykonać test ciążowy, aby sprawdzić, czy faktycznie antykoncepcja zadziałała poprawnie. Jeśli test będzie ujemny, a krwawienie się nie pojawi, to konieczna będzie wizyta u ginekologa. Lekarz może zalecić badania hormonalne albo zmieni preparat na inny. Zachęcamy zatem do obserwacji organizmu i podjęcia odpowiedniego działania.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://leki.abczdrowie.pl/p/naraya-plus-temapharm-sp-z-o-o

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.