Czy moje wyniki w 10 tygodniu ciąży są prawidłowe?

Witam Mój wynik w 10/11 tygodniu ciąży witaminy 25(OHD) D total (091) wynosi :45,3 (Poziom wystarczający 30-100) (Dorośli: 30-80). Poproszę o informację czy wynik jest prawidłowy i czy mógł zostać zafałszowany poprzez zażycie Duphaston 15 -20 minut przed badaniem? Ponieważ miałam podejrzenie przedawkowania tej witaminy ze względu na zażywanie od ponad 3 miesięcy 4000 jm dziennie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody do obaw. Poziom witaminy D3 w surowicy krwi powinien wynosić 31-50 ng/ml, przy czym wartości poniżej 30 świadczą o umiarkowanym niedoborze witaminy D3, a wartości dopiero powyżej 150 ng/ml uznaje się za toksyczne i niebezpieczne dla organizmu.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d.

U Pani poziom stężenia 25(OH)D wydaje się optymalny i nie powinien być powodem złego samopoczucia. Suplementowanie dużych dawek witaminy D3 przez okres kilku miesięcy rzadko powoduje stężenia toksyczne w organizmie – większość z nas ma niestety niedobory tej witaminy, niektórzy wyjątkowo znaczne.

Oczywiście proszę pamiętać, by teraz zmniejszyć dawkę witaminy D3, a także okresowo kontrolować jej poziom w surowicy krwi, by mieć pewność, że nie wzrasta, zbliżając się do niebezpiecznej granicy.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-to-jest-z-suplementacja-witaminy-d-najnowsze-wyniki-badan-wyjasniaja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.