Czy możliwa jest ciąża przy wkładce domacicznej?

Czy mogę być w ciąży miesiąc po założeniu spirali ? 5 września dostałam pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka. 8 września lekarz założył mi spiralę miedzianą. Tego dnia pojawiło się bardzo obfite krwawienie, porównywalne do pierwszej doby połogu. Przez następne 2 dni krwawiłam już normalnie, aż do całkowitego ustępienia. 13 września znow pojawilo sie takie obfite krwawienie i trwało jeszcze 2 dni jednak już nie tak obficie. Od tamtej pory nie mam miesiączki. Dodam że karmię piersią, a po założeniu spirali lekarz patrzył na usg czy jest w dobrym miejscu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tradycyjna wkładka miedziana charakteryzuje się wysoką skutecznością antykoncepcyjną (według wskaźnika Pearla od 0,3 do 2,00). Jednak nie oznacza to, że ryzyko zajścia w ciążę nie istnieje – niestety największe jest w pierwszym miesiącu od momentu założenia wkładki wewnątrzmacicznej z uwagi na ryzyko przesunięcia się jej czy nawet wysunięcia. Proszę zapoznać się z odpowiedziami na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spirala-a-ryzyko-ciazy oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowaine-spirali-miedzianej-a-ryzyko-zajscia-w-ciaze.

Jeżeli nie dostała Pani miesiączki w terminie, to warto wykonać test ciążowy, by jak najszybciej mieć pewność co do ewentualnej ciąży. Następnie sugerowałabym wizytę u ginekologa – specjalista sprawdzi położenie spirali. Zachęcam do lektury materiału: https://parenting.pl/wkladka-wewnatrzmaciczna-bez-hormonow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.