Czy możliwe jest przeniesienie nowotworu?

Mam pytanie czy rak nowotwór może zarazić się od drugiej osoby w takiej sytuacji? Mój tato miał nie całe 3 miesiące temu operację usunięcia guza na końcu jelita grubego. Po tym nie miał chemioterapii ani radioterapii.  Przed operacją miał te obie terapie. Ma jeszcze założony cewki na mocz i na stałe  ma odbyt na brzuch z workiem  Moje pytanie jest tutaj ubikację zatkałam papierem toaletowym. Niestety mam okres i musiałam wyciągnąć ten papier z ubikacji ale miałam małą ranę na palcu.  Mój tato tam wyrzuca z tych worków kał i mocz.  Czy mogłam zarazić się rakiem przez to? Pamiętam, że jak tato brał chemioterapie to też tak zatkałam i chyba miałam też małą ranę na palcu. Czasami boli mnie łokieć i nadgarstek w której wyciągnęłam papier toaletowy.  Boję się o własne życie.  Proszę o szybką odpowiedź
KOBIETA, 28 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Nowotwór nie jest chorobą zaraźliwą, dlatego nie jest możliwe zarażenie się rakiem.

Dolegliwości bólowe łokcia oraz nadgarstka, które Pani opisuje nie mają więc związku z ewentualną chorobą nowotworową, lecz mogą występować na tle psychosomatycznym lub wynikać z innych przyczyn.

Na pewno jednak nie powinna się Pani obawiać zarażenia nowotworem od taty.

Nasi eksperci udzielali odpowiedzi na podobne pytania pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rakiem-mozna-sie-zarazic, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rakiem-zlosliwym-mozna-sie-zarazic, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rakiem-moze-sie-zarazic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.