Czy muszę powtórzyć badania hormonalne?

Witam. Od dłużnego czasu (drugi cykl) mam straszną tkliwość i opuchnięcie piersi, a czasem także kostem, zaczynające się od około 12 dnia cyklu aż do miesiący, Wykonaam badania przed 21 cyklu, które wykazały: - Estradiol 510 ng/l - Progesteron 77,60 nmol/l - Prolaktyna 667 mIU/l - CHOL całkowity 194 mg/dl - OB 14 mm/h - hormony tarczyczy tsh, ft 3 i ft4 oraz inne badania podtawowe w normie w normie Co może być przyczyną czy powinnam wykonać jeszcze kakieś badania badz powtórzyć ponownie w innej fazie cyku?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonano już wstępną diagnostykę hormonalną. Wstępnie możemy stwierdzić, że podane wartości hormonów przekroczyły zalecane normy referencyjne. Dotyczy to przede wszystkim poziomu prolaktyny, progesteronu oraz estradiolu.

Dlatego najważniejsze byłoby określenie przyczyn zaburzeń hormonalnych. Przy nadmiarze prolaktyny i progesteronu dochodzi do zaburzenia miesiączkowania, suchości skóry oraz pochwy, zmęczenia i ogólnego osłabienia. Często występują przy zespole policystycznych jajników bądź torbielach jajników.

W przypadku nadmiaru estradiolu również dochodzi do zaburzeń miesiączkowania oraz bolesności i tkliwości piersi, a także dolegliwości bólowych w okolicy podbrzusza.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić przyczynę Pani problemów hormonalnych. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem i endokrynologiem. Specjalista po analizie wcześniejszych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Możliwe, że będzie konieczność wykonania tomografii komputerowej głowy oraz miednicy mniejszej.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/estradiol

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-u-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.