Czy po porodzie pochwa powiększa się i boli?

a czy po urodzeniu dziecka lub z wiekiem pochwa się jakoś powiększa i jest możliwość, że przestanie boleć? (chodzi o długość, a nie szerokość) czy są jakieś specyfiki na to, by nie bolało w tej pozycji?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. To zależy od kilku czynników. Ważne jest to, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny i ile czasu to trwało. Przyspieszona akcja porodowa lub wielogodzinny, ciężki poród (np. z użyciem kleszczy) powodują więcej uszkodzeń pochwy, które goją się dłużej. Z reguły po sześciu tygodniach od połogu wszystko wraca do normy. Obkurczanie się tkanek to jedno, a zmiany hormonalne – to drugie. Dopóki kobieta karmi piersią, jej organizm wytwarza mniej estrogenów, a to one w dużej mierze odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość ścianek pochwy (dlatego właśnie kobiety po cesarce też mogą czuć luz w pochwie). Kiedy wróci cykl miesiączkowy i poziom estrogenów wzrośnie, tkanki pochwy będą bardziej elastyczne. To jednak też może nie wystarczyć. Trzeba pamiętać, że pochwa zbudowana jest z mięśni, a one lubią ćwiczyć! Chodzi o ćwiczenia Kegla, czyli gimnastykę mięśnia łonowo-guzicznego. Jak go namierzyć? Podczas wizyty w toalecie spróbuj powstrzymać strumień moczu – poczujesz, jak napina się właśnie ten mięsień.