Czy podwyższony androstendion może mieć wpływ na zajście w ciążę?

Czy podwyższony androstendion wpływa na możliwość zajścia w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie. Podwyższone stężenie androstendionu występuje w zespole policystycznych jajników (PCOS) oraz może wystąpić w nadczynności kory nadnerczy. To pierwsze schorzenie wiąże się nierzadko z niepłodnością spowodowaną brakiem owulacji. Jednak nie u każdej pacjentki tak jest i żeby to sprawdzić należałoby monitorować cykl przy pomocy USG. Innymi słowy, poziom androstendionu nie przekłada się na owulację bezpośrednio, jest to jeden z objawów zespołu PCO, który może ale nie musi przebiegać także z brakiem owulacji i wywołaną nim niepłodnością. Pozdrawiam!