Czy poprzez kontakt ze spermą może dojść do zapłodnienia?

Witam! Uprzejmie proszę o możliwie precyzyjną odpowiedź. Wczoraj odbyłam stosunek, w zabezpieczeniu, wytrysk nastąpił na zewnątrz. Jednakże po tym partner wytarł swój członek i spermę w moje majtki, czego nie byliśmy świadomi. Po kilku minutach (maksymalnie pięciu) ubrałam majtki i poczułam, że są mokre. Po chwili zorientowałam się, iż to z pewnością nie był mój śluz, ale właśnie sperma (było to w przedniej części bielizny - okolice łechtaczki, tak mi się wydaje). Zdjęłam je oczywiście, ale teraz bardzo się obawiam, że ten kontakt wystarczy do zapłodnienia. Nie wiem czy dni były płodne, być może tak, bo cykle mam dość nieregularne. W moim przypadku odpowiedź jest bardzo ważna, gdyż przyjmuje leki i tabletka 72 po może z nimi różnie zareagować. Więc jeśli szansa jest minimalna - nie będę tak ryzykować. Bardzo proszę o poradę.

Lek. Marta Hat

Witam! W sytuacji, którą Pani opisała praktycznie nie ma możliwości na przeniesienie plemników do dróg rodnych. Może Pani być zupełnie spokojna, istnieje praktycznie 100% szans, że nie jest i nie będzie Pani w ciąży przez tę sytuację. Plemniki poza organizmem mogą przeżyć do osiemnastu godzin, ale muszą być spełnione odpowiednie warunki, tzn. temperatura 37 stopni Celsjusza oraz wilgotne środowisko. Poza organizmem, np. na skórze - bardzo szybko wysychają. W razie jakichkolwiek wątpliwości w tego typu sytuacjach warto zrobić test ciążowy w okolicach spodziewanej miesiączki, czyli mniej więcej dwa tygodnie po zapłodnieniu. Testy ciążowe wykazują się 99% skutecznością, więc aby wykluczyć ewentualne obawy, można z niego skorzystać. Pozdrawiam serdecznie!