Czy te preparaty zaszkodziły mojej ciąży?

Czy będąc w niezaplanowanej ciąży, która jak na razie potwierdziła tylko beta hcg, gdyż lekarz nic nie wiedział, bo było za wcześnie, czy zaszkodziłam dziecku jeśli do dnia zrobienia testu przyjmowałam miejscowo epiduo Forte i Davercin oraz biorąc estrovite skin i pijąc sok aloesowy z apteki. Wszystko odstawione wraz z pozytywnym testem. Bardzo się martwię. Epiduo i Davercin stosuję codziennie od 2 miesięcy. Epiduo Forte na noc a Davercin na dzień. Co mam zrobić.
KOBIETA, 23 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Epiduo Forte nie jest wskazany w okresie ciąży, zaś Davercin można stosować tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Nie była Pani świadoma ewentualnej ciąży i bardzo dobrze Pani postąpiła odstawiając leki po zobaczeniu pozytywnego wyniku.

Ciężko stwierdzić, czy stosowane leki miały jakikolwiek wpływ na płód. Jest to bardzo wczesna ciąża, skoro lekarz nie był jeszcze w stanie jej uwidocznić. Proszę zatem być pod opieką ginekologa. Kolejne badanie powinno wiele wyjaśnić. Epiduo Forte wykazuje działanie teratogenne, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowanie-masci-na-tradzik-w-ciazy-moze-byc-szkodliwe,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/epiduo-forte-a-planowanie-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowanie-masci-epiduo-jest-szkodliwe-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.