Czy ten wynik wskazuje na insulinooporność?

Czy przy takich wynikach to już insulinooporność. Test obciążenia glukoza- na czczo 99 przy normie 70 - 99, po godzinie 117 przy normie 160, po dwóch godzinach 130 przy normie do 140. Krzywa insulinowa na czczo 12,5 przy normie 2,6-24,9; insulina po godzinie 79, po dwóch godzinach 44,7. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Poszczególne liczby, które Pani podaje, jak można łatwo stwierdzić, mieszczą się w normie. Nie podała Pani jednak jednostek.

Wyniki badań muszą być jednak skonsultowane w pierwszej kolejności z lekarzem zlecającym badania, który będzie mógł po analizie badań oraz wywiadzie określić dalszą drogę diagnostyczną. Ponadto przy podejrzeniu insulinooporności warto również wykonać inne badania, jak np. test supresji endogennej, metoda klamry metabolicznej (euglikemicznej), współczynnik insulemii/ glikemia, profil lipidowy, czyli tzw. Lipidogram. Niektóre laboratoria oferują całe pakiety badań na insulinooporność.

Przed wizytą u lekarza warto też przyjrzeć się sobie i swoim zwyczajom, czy nie występują u Pani objawy, które mogłoby wskazywać na insulinooporność, jak np. problemy ze zrzuceniem wagi, otyłość brzuszna, senność – szczególnie po posiłku, bóle głowy, kołatanie serca, zmęczenie, napady głody.

Zapraszamy też do przeczytania artykułów, które dotykają problemu insulinooporności:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-insulinoopornosci

https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie

https://portal.abczdrowie.pl/zaskakujace-objawy-insulinoopornosci-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.