Czy to szkodzi trwałości prezerwatywy?

Dzień dobry, stosuję żel do higieny intymnej codziennie do snu, nie stosuje mydła ani płynu pod prysznic do mycia penisa. Jednak obserwuję suchą skórę, więc stosuje po myciu krem do ciała taki zwykły (z biedronki )Czy aplikując go po prysznicu, a następnie odbyciu stosunku w przeciągu 30 minut z prezerwatywą zwiększam ryzyko pęknięcia jej? W zaleceniach mówią by nie stosować olejków bądź wazeliny jako lubrykantu, ja stosuję kilka kropel do środka prezerwatywy przed stosunkiem. Krem aplikuje po prysznicu, czy to szkodzi trwałości prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stosowanie kremu, który nie jest lubrykantem dozwolonym do stosowania wraz z prezerwatywą, zwiększa ryzyko jej uszkodzenia (nawet niewidocznego gołym okiem), a w związku z tym prawdopodobieństwo zajścia partnerki w ciążę czy przeniesienia chorób wenerycznych. W składzie kremu najczęściej zawarte są różne olejki, które to właśnie nie są zalecane przy używaniu prezerwatyw, dlatego najlepiej zrezygnować z jego stosowania przed stosunkiem i np. zastosować prezerwatywy nawilżające, które zastąpią go na czas zbliżenia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/nowa-skuteczna-metoda-antykoncepcji-dla-mezczyzn

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-niehormonalna-metody-mechaniczne-i-naturalne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.