Czym różni się samoistna bolesność węzłów chłonnych od bólu pojawiającego się przy ucisku?

Czym różni się bolesność samoistna węzła chłodnego (na przykład przy poruszaniu głową w bok pojawia się ból w okolicy węzłów chłonnych szyjnych), ból pojawiajacy się dopiero przy ucisku (na przykład przy badaniu palpacyjnym)

Lek. Paweł Szadkowski

Ból węzła chłonnego jest wywołany rozciągnięciem jego torebki i może być łatwo wywołany podczas palpacji np. w przebiegu infekcji kiedy to zwiększa się objętość tkanki limfatycznej. Poruszanie szyją może również podrażniać powiększony węzeł i tym samym wywoływać ból.