Czym różnią się od siebie te leki?

Witam od listopada zeszłego roku biorę bisocard 2,5 mg, miałam lekkie skoki ciśnienia i kołatania serca, po zastosowaniu objawy minęły lecz jakiś miesiąc temu znów się nasiliły byłam u kardiologa kazał zmienić bisocard na propranolol wzf, i w związku z tym mam pytanie czym różnią się te leki bo z tego co czytałam to oby dwa należą do grupy beta blokerów. Proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, te dwa farmaceutyki należą do tej samej grupy leków, czyli beta-blokerów, stosowanych w szeregu chorób, w tym w nadciśnieniu, chorobie niedokrwiennej serca, ale też nadczynności tarczycy, stanach lękowych czy nawet w leczeniu migren.

W obrębie jednej grupy leków istnieją leki różniące się między sobą właściwościami. W przypadku wspomnianych przez Panią farmaceutyków podstawową różnicą jest to, że propranolol to beta-adrenolityk lipofilny, zaś bisoprolol charakteryzuje się umiarkowaną rozpuszczalnością w tłuszczach. Propranolol zatem jest wchłaniany przez organizm bardzo szybko i niemal w całości z przewodu pokarmowego, lecz jego wadą może być to, że jego biodostępność jest stosunkowo mała (10-30%). Ponieważ metabolizowany jest w znacznej części w wątrobie, to może być niebezpieczny dla osób z upośledzoną czynnością wątroby, a z kolei bisoprolol pod tym względem jest bezpieczniejszy dla osób z chorobami współistniejącymi (w tym dla pacjentów w podeszłym wieku), choć jego zaletą jest szybka i niemal całkowita wchłanialność z układu pokarmowego. Więcej o leku Propranolol pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/propranolol-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane.

Mimo że wspólną cechą leków z grupy beta-blokerów jest antagonistyczny wpływ na receptory beta, to bardzo się między sobą różnią (choć może to być niezauważalne dla pacjenta): istnieją leki kardioselektywne i niekardioselektywne, lipofilne lub hydrofilne itd.). Jednak lekarz, decydując się na jeden z leków tej grupy, bądź dokonując modyfikacji leczenia, musi wziąć pod uwagę nie tylko konkretną chorobę układu krążenia pacjenta, ale pozostałe czynniki i całą historię chorób pacjenta. To powoduje, że niektóre z tych leków będą preferowane, inne wręcz niewskazane lub nieskuteczne.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-choroby-ukladu-krazenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.