Dlaczego mam te nawroty bólu kolan?

Witam, mam 28 lat i od 4 lat ćwiczę na siłowni. Od roku zaczął mi się problem z kolanem. Miałem zdiagnozowane przeciążenie więzadła mięśnia czworogłowego prawej nogi. Nie mogłem chodzić. Od tego czasu jakikolwiek trening na nogi, nawet zwykłe przysiady (bez obciążenia), czy nawet trening łydek, powoduje, że na drugi dzień odczuwam ból (mniejszy bądź większy) w tym więzadle. Nie za bardzo wiem co robić. Dodam, że mam koślawe kolana. Za młodu miałem także martwicę kolan. Teraz widzę, że sylwetkowo nogi zaczynają mi odstawać od górnej części ciała.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bóle kolan są bardzo powszechną dolegliwością w społeczeństwie niemniej jednak w młodym wieku nie powinny być aż tak mocno dokuczliwe. W pytaniu pisze Pan o tym, że do pewnego momentu był osobą bardzo aktywną i wykonywał różnego rodzaju treningi. Jednak jakiś czas temu zdiagnozowano u Pana przeciążenie więzadła mięśnia czworogłowego, co skutkowało bardzo silnym bólem. Dodatkowo w dzieciństwie miał Pan stwierdzoną martwicę kolan i kolana koślawe. Prawdopodobnie te wszystkie jednostki chorobowe nie są obojętne dla Pana w dorosłości. Z tego też względu prawdopodobnie należy podjąć leczenie u ortopedy w celu zniwelowania dolegliwości bólowych, ale także wdrożenie profilaktyki zarówno farmakologicznej jak i rehabilitacyjnej. Lekarz może zalecić przede wszystkim poszerzenie diagnostyki kolan o wykonanie MR aby sprawdzić dokładnie ich stan. Dodatkowo niewykluczone, że konieczna będzie farmakoterapia samego bólu kolan, leczenie choroby podstawowej oraz stosowanie suplementów diety, np. kolagenu czy kwasu hialuronowego. Jeśli leczenie zachowawcze nie będzie przynosiło oczekiwanych efektów, to lekarz może podjąć decyzję o leczeniu zabiegowym w postaci iniekcji do kolana czy zabiegu operacyjnego.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/woda-w-kolanie

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-kolanie-zoltko-naturalnym-lekiem

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-skad-sie-bierze-i-jak-ja-zmniejszyc

https://portal.abczdrowie.pl/koslawe-kolana-zdjecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.