Efekt Somogyi w 9. tygodniu ciąży

Jestem w 9 tc ciąży. Od samego początku się wybudzam o 4.00 rano. Badania wykazały poranną glukozę w osoczu 99mg/dl. Pomiary glukonetrem 82-100 mg.dl na czczo oraz prawidłowe wyniki podczas dnia (nigdy nie przekroczyły warstości 140 mg/dl). prawdopodobnie uaktywnił się u mnie efekt Samogyi. Jedząc później kolację, obniżyłam glukozę poranna do warstości ok 90 mg.dl. Czy taka dolegliwosci na początku ciąży niesie zagrożenia?

Dzień dobry,

Obecnie zaleca się, aby glikemie na czczo u pacjentek z cukrzycą ciążową wynosiły 70-90 mg/dl, a 1 h po posiłkach do 120 mg/dl. Proszę na spokojnie skontaktować się z diabetologiem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Potrzebne będzie z pewnością szkolenie dietetyczne, a w razie potrzeby diabetolog zaleci małe dawki insulin. Proszę wcześniej ww zeszycie samokontroli notować glikemie na czczo, prze głównymi i 1 h po głównych posiłkach. Raz w tygodniu pełny dobowy profil glikemii, tzn. w Pani przpadku oznaczenie na czczo, przed głównymi posiłkami, 1h po posiłkach, o godz, 22:00, 24:00 i ok.3:30.
Nie ma potrzeby do zamartwiania się, gdyż glikemie nie są "zagrażające" dzidziusiowi, ale wymaga Pani edukacji i ew. terapii, być może na początku jedynie behawioralnej.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz