Emocje terapeuty podczas terapii

Czy okazywane rozdrażnienie, złość, albo nadmierny entuzjazm terapeuty w czasie sesji jest dopuszczalny? Jak nurt psychodynamiczny podchodzi do emocji specjalisty na sesji?

Jeśli chodzi o nurt psychodynamiczny to mówi on np. iż emocje (ale także fantazje, opinie itp) pacjenta mogą - w wyniku tzw. przeciwprzeniesienia być zwrotnie rzutowane na tegoż pacjenta. Czyli po polsku: to, co czuje pacjent, jest również odczuwane przez terapeutę i okazywane w trakcie terapii. Pozdrawiam.

Witam,

Psychoterapeuta powinien byc autentyczny wobec pacjenta/klienta, również w kwestii przeżywanych emocji, co oczywiście nie oznacza, że nie ma granic tego zachowania. Ramy te tworzone są poprzez adekwatność reakcji teraputy, co do przedstawionych treści przez klienta, przez bycie tzw. lustrem dla emocji przezywanych przez pacjenta, oraz w granicach także etyki zawodu. O ewentualnych nieadekwatnych zachowaniach lub wątpliwościach należałoby porozmawiac bezpośrednio z terapeutą jako forma wyrażenia swoich emocji.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek