Emocje terapeuty podczas terapii

Czy okazywane rozdrażnienie, złość, albo nadmierny entuzjazm terapeuty w czasie sesji jest dopuszczalny? Jak nurt psychodynamiczny podchodzi do emocji specjalisty na sesji?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Terapeuta powinien zachowywać się neutralnie i w sposób dostosowany do sytuacji oraz relacji z danym pacjentem. Są rzeczywiście sytuacje, w których terapeuta pozwala sobie na większą dozę entuzjazmu - ale powinno to wynikać z danej sytuacji i być adekwatne do niej. Jednakże neutralność emocjonalna i empatia powinny w relacji terapeutycznej przeważać.
Jeśli chodzi o nurt psychodynamiczny to mówi on np. iż emocje (ale także fantazje, opinie itp) pacjenta mogą - w wyniku tzw. przeciwprzeniesienia być zwrotnie rzutowane na tegoż pacjenta. Czyli po polsku: to, co czuje pacjent, jest również odczuwane przez terapeutę i okazywane w trakcie terapii. Pozdrawiam.

0

Witam,

Psychoterapeuta powinien byc autentyczny wobec pacjenta/klienta, również w kwestii przeżywanych emocji, co oczywiście nie oznacza, że nie ma granic tego zachowania. Ramy te tworzone są poprzez adekwatność reakcji teraputy, co do przedstawionych treści przez klienta, przez bycie tzw. lustrem dla emocji przezywanych przez pacjenta, oraz w granicach także etyki zawodu. O ewentualnych nieadekwatnych zachowaniach lub wątpliwościach należałoby porozmawiac bezpośrednio z terapeutą jako forma wyrażenia swoich emocji.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty