Jak pokonać stres przed badaniem?

Witam, w przyszłym tygodniu 5 maja mam kolonoskopię, będę mieć narkozę, boję się, że coś pójdzie nie tak, że będzie problem z wybudzeniem. Chciałabym wiedzieć jak pokonać stres przed badaniem.

Dzień dobry ,

aby zredukować stres warto wizualizować sobie pozytywny scenariusz badania, tak aby zastąpić negatywne myśli, pozytywnymi. Warto zastępować myśli negatywne pozytywnymi , aby obniżyć dyskomfort . Dla każdego z nas byłaby to stresująca sytuacja. Zwłaszcza gdy doświadczamy czegoś nowego , poziom stresu może być wysoki , ponieważ nie wiemy czego się możemy spodziewać . Proszę zaufać lekarzom którzy już przeprowadzali tego typu badania . Proszę pamiętać , że specjaliści którzy zajmą się Panią w związku z badaniem mają doświadczenie , wiedzę i dbają o dobro Pacjenta , więc może się Pani poczuć bezpiecznie i zaufać ich kompetencjom . Przy redukcji stresu pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe ( można skorzystać z aplikacji na telefon - na przykład aplikacja Nie panikuj , lub CalmHarm ) , relaksacyjne ( na przykład trening Jacobsona - dostępne ćwiczenia na portalu YouTube ) , uziemiające lub spacer ( aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na redukcję stresu ) .

Pozdrawiam serdecznie