Jak pomóc przyjacielowi?

Mam przyjaciela ,który ma straszne napady agresji. Jest bardzo ciepłym człowiekiem, ale gdy dostaje napadu agresji nie da się nikomu do siebie zbliżyć, zamyka się w 4 ścianach. Mowi, że nie chce by ktokolwiek użalał się nad nim. Co mam zrobić i jak mu pomóc, by nie myślał, że się użalam i zbytnio interesuję?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Ataki agresji są z reguły trudne dla otoczenia, więc nie jest to chyba wyłącznie sprawą Pani przyjaciela, ale również najbliższych mu osób. Problem, który Pani porusza jest niepokojący i zdecydowanie wymaga konsultacji psychiatrycznej. Może to być problem natury psychologicznej, ale niekoniecznie. Dlatego zaczęłabym od konsultacji z lekarzem psychiatrą. Aby przekonać przyjaciela do podjęcia leczenia proponuję porozmawiać z nim szczerze, ale unikać sformułowań typu "Musisz" i wszystkich innych, które mogą spowodować poczucie wywierania presji i braku wyjścia z sytuacji. Pani przyjacielowi łatwiej będzie podjąć taką decyzję, gdy powie mu Pani wprost, że się martwi, że zależy Pani na jego zdrowiu, że widzi Pani jak mu z tym trudno itp. Może Pani poprosić o wspacie w tej rozmowie kogoś z najbliższego otoczenia przyjaciela, z kogo zdaniem się liczy. Pozdrawiam.