Jak przygotować się do zabiegu kolonoskopii?

Witam mam wyznaczoną kolonoskopie w czwartek na godzinę 17-nasta jak najlepiej się do tego badania przygotować

Magdalena Mroczek

W dniu poprzedzającym badanie trzeba po południu rozpocząć picie roztworu Fortrans (1 torebka rozpuszczona w jednym litrze wody razem do wypicia 2 litry płynu, należy pić jedna szklankę co 15 min). Kolejne 2 litry wypić rano w dniu badania, ale ostatnia porcja nie później niż na 2 h przed badaniem. W dniu badania trzeba być na czczo (jeśli badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym to nie wolno pić na 6 h przed badaniem). Na badanie należy zgłosić się z dokumentem tożsamości i wynikami innych badań (jakie badania należy wykonać wyznacza lekarz kierujący).

Małgorzata Panek

Przygotowanie się do kolonoskopii polega na oczyszczeniu jelita grubego przy pomocy środków przeczyszczających, takich jak np. Forttrans. Należy wypić 3-4l roztworu, przyrządzonego jedna saszetka preparatu na 1 l wody niegazowanej, w przeciągu doby poprzedzającej zabieg, tj. w Pana przypadku od środy wieczór. Od momentu rozpoczęcia picia preparatu nie należy jeść.
Pozdrawiam