Jak się leczy torbiele na przydatkach?

Witam! Mam pytanie, ponieważ lekarz ginekolog stwierdził u mnie torbiele z lewej strony na przydatkach, chciałabym wiedzieć, jak to się leczy i czy są jakieś specjalistyczne badania, które powiedzą coś więcej na temat tej dolegliwości? Mam jeszcze pytanie dotyczące wyniku morfologii krwi: czy podniesione RDW-SD oraz leukocyty i neutrofile mogą mieć z tym coś wspólnego? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc, Wela81

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Torbiele jajnika mogą być surowicze, endometrialne i dermatoidalne. Mogą mieć charakter łagodny, ale czasami też mogą być zmianami nowotworowymi. Zmiany tego typu leczymy w zależności, z jakim rodzajem mamy do czynienia. Leczenie może być operacyjne bądź hormonalne.

Torbiele na jajnikach mogą być objawem zespołu policystycznych jajników. W diagnostyce tej choroby oprócz badania USG oznaczamy poziom hormonów m.in.: testosteronu i androstendionu, jak i stosunek LH do FSH w 3 dniu cyklu.

Jeżeli chodzi o morfologię, to trudno mi odpowiedzieć na pytanie, gdyż nie przedstawiła Pani dokładnych wartości. Podniesione poziomy tych składowych mogą być ze względu na infekcję, zapalenia jak i wiele innych, dlatego bez całkowitego obrazu morfologii nie mogę odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam!