Jak sobie poradzić po śmierci ukochanej mamy?

Witam. W 2016 roku zmarła moja ukochana mama, bardzo przeżyłam jej śmierć. Od tamtej pory zrobiłam się bardzo nerwowa. Najbardziej odbija się to na moim narzeczonym i dziecku. Nie potrafię opanować swoich nerwów, bardzo mocno mnie zaraz coś wkurza, irytuje i wybucham. Obrazam innych, krzyczę na narzeczonego, potrafię nawet go uderzyć, popłynąć. Kocham go bardzo mocno. Niedługo bierzemy ślub. Nie potrafię nerwów opanować nawet przez kilka godzin, a kiedy wszystko opada bardzo żałuję tego. Czuje się po tym bardzo zmęczona. Dodam że nie akceptuje swojego wyglądu, swojej nadwagi, ciągle powtarzam ze jestem gruba itd. Nie wiem jak sobie z tym poradzić, meczą mnie już te nerwy.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych?

Depresja to choroba, która jeśli nie będzie leczona, może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Zachęcam do skonsultowania się z psychologiem i przyjrzenia temu, co się w Pani dzieje. Być może żałoba po stracie kochanej osoby nasiliła problemy emocjonalne, związane z zaniżoną samooceną i brakiem akceptacji siebie? Drażliwość i wybuchowość może być jednym z objawów zaburzeń depresyjnych lub adaptacyjnych mogących być także powiązanymi z żałobą. Specjalista pomoże Pani lepiej zrozumieć targające Panią emocje, przeżyć je i przepracować, a także podjąć pracę nad samooceną, poczuciem wartości, akceptacji siebie, bezpieczeństwa, kontrolowaniem zachowania szczególnie w sytuacjach trudnych czy konfliktowych. Warto działać, bo zmiana i poprawa są możliwe, a im szybciej rozpocznie się proces terapii, tym szybciej oczekiwać można efektów (a także tym szybciej uda się wyeliminować drażliwość czy wybuchy złości i agresji, których już obecnie Pani żałuje). Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty