Jak wyleczyć tą grzybicę dróg rodnych?

Od ponad pół roku zmagam się z grzybiczą infekcją intymną.. pierwszy ginekolog przepisywał na każdej wizycie leki, które nic a nic nie pomagały. Drugi ginekolog poszedł o krok dalej, zrobił wymaz, który potwierdził diagnozę (Candida Albicans) byłam już na czterech wizytach u tego lekarza, brałam przeróżne leki zarówno doustne jak i dopochwowe, problem nie ustąpił ani w jednym procencie.. a lekarz stwierdził, że po infekcji nie ma śladu. Jedynymi jak i zarówno najbardziej uciążliwymi objawami jakie mi towarzyszą to biała wydzielina i okropnie nieprzyjemny zapach (na spodniach jeansowych czuć to już po połowie dnia - nie wspominając o bieliźnie, nie mogę ani na chwilę rozchylić nóg, usiąść ze skrzyżowanymi nogami ani nic). Co można jeszcze zrobić w tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc i rady.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Opisany przez Panią problem jest dość powszechnym zjawiskiem wśród kobiet. Na pewno jest to nieprzyjemna i zaburzająca prawidłowe funkcjonowanie przypadłość.

Aby leczenie było efektywne i przyniosło zamierzony skutek, należałoby znaleźć przyczynę takich nawracających się dolegliwości. Możliwe, że częste przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych spowodowało, że organizm w pewnym stopniu uodpornił się na ich działanie.

Infekcje intymne występujące na tle grzybiczym charakteryzują się intensywnym świądem. Występują przy tym białawe, serkowate upławy o specyficznym zapachu. Przy takiej przypadłości mogą również wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu oraz obrzęk i zaczerwienienie okolic intymnych.

Rozwojowi grzybicy pochwy mogą sprzyjać takie czynniki, jak: antybiotykoterapia, ciąża, niewłaściwa higiena, aktywność seksualna, a także występowanie choroby metabolicznej, jaką jest cukrzyca.

Jeżeli dotychczasowe leczenie nie przynosi większych rezultatów, zaleca się wykonanie badań w kierunku cukrzycy. Należałoby również zmienić nawyki żywieniowe, polegające na zmniejszeniu spożywania węglowodanów.

Z racji odległości, ciężko jest ustalić przyczynę nawracających się infekcji intymnych. Zalecamy Pani wizytę u lekarza w celu wykluczenia innych schorzeń, jak chociażby wspomniana cukrzyca.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-pochwy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.